Најмногу ме повреди кога сфатив колку малку се познаваме како заедници, додека, од друга страна, нашите очекувања станаа многу големи. Затоа, сè додека не се согласиме за некое прашање, ќе биде болно да го надоместиме.

Ова за Дојче веле го изјави претседателот на Заедничката историска комисија од македонска страна Драги Георгиев.

Тој ги коментираше зборовите на премиерот Зоран Заев, кој во интервјуто за бугарска телевизија се осврна на прашањата од заедничката историја и другите проблеми со Бугарија.

Македонската страна на комисијата е критикувана од бугарската за долготрајност и обидот да ги попречи активните дискусии за важни прашања како што е фигурата на Гоце Делчев.

Во Бугарија тие беа разочарани бидејќи се надеваа дека лесно ќе ги наметнат своите перцепции и ставови и дека ќе бидат прифатени. Бугарското вето беше болно доживеано тука, бидејќи се сметаше дека афинитетот ќе биде предност, продолжи Георгиев.

Ова е резултат на фактот дека многу малку се познаваме. Потребно ни е време да разговараме, ако треба, и да се бориме, се разбира, на научно ниво со цел подобро да се запознаеме и да не ги надувува очекувањата неразумно, но да ги задржиме на разумно ниво на долгорочна основа. Така, разочарувањата ќе бидат помали, а времето посветено на дијалогот многу поголемо – За да го скршиме мразот, ни треба време, дијалог и трпеливост, заклучи тој.

ИЗВОРНовините
претходниот член,Трамп изнесе докази за победата во Пенсилванија
Следната статијаОрбан сврте грб на ЕУ, ќе набавува вакцини од Русија и Кина

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде