Пред короната, Италија, која е претежно католичка, имаше една од најниските стапки на разводи.

Очигледно е дека на нејзините жители им било тешко да издржат предолго „заклучување“, но исто така и дека ги искористија измените на законот, воведени во 2015 година, кои ја олеснија и забрзаа постапката за раскинување на пропаднатите бракови.

За Италијанците короната беше многу трауматично искуство.

Короната им го одзеде секојдневниот ритам на Италијанците
Ние веќе се соочивме со катастрофи за време на војните, но тие не почувствуваа значајни кризи од Втората светска војна. Тоа е земја со релативно добар стандард, каде што навистина се негува хедонизмот. Сега, поради ситуацијата предизвикана од „ковид-19“, сето тоа им е ускратено, вели Мирјана Милојевиќ, специјален педагог и психотерапевт.

  • Двоен живот и корона

Исто така постои и фактот дека во 40% од случаите, разводите во Италија биле започнати поради фактот што заклучувањето го отежнувало криењето на неверството и „двојниот живот“, во 30% поради семејно насилство, додека во останатите 30% таму се други причини.

  • Прељубата повеќе не можеше да се крие

Покрај тоа, партнерите биле „осудувани“ или биле осудени исклучиво едни на други, немало начин да се помине половина ден на работа, половина со пријатели, како порано, и да се сретнеме само дома навечер.

Со Италијанците, бидејќи е католичка земја, разводите се поретки, но затоа неверствата очигледно не се. Сега, кога луѓето кои работат од дома, немаат можност да водат двоен живот – изјавува Мирјана Милојевиќ.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Секс совети за возрасни: Научете да уживате во сексот
Следната статијаКако се дефинира демнеење во новите измени на Кривичниот законик

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде