Ако мислевте дека вашите деца само ја „голтаат“ секоја ваша лага, се лажете.

Кога ќе наполнат седум години, децата почнуваат да препознаваат лажни од вистинските тврдења, затоа што тогаш тие обично почнуваат поинтензивно и позрело да разговараат со своите врсници, а потоа разменуваат искуства.

Ова значи дека треба да бидете повнимателни во разговорот со нив, бидејќи секогаш кога ќе ве фатат некои, дури и сосема безопасни, лаги, нивниот страв од вас е „скршен“, а тие самите ја прифаќаат навиката да кажуваат невистини.

Студија спроведена од научници во Велика Британија покажа дека родителите го лажат своето дете во просек 3.000 пати додека не наполни десет години.

Започнува со банални „работи“, но често завршува со големи невистини.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Инспекцијата затвори стриптиз бар и два познати локали во Скопје
Следната статијаТест: Облик и големина на дланки откриваат дали сте лидер

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде