Венеција го одложува воведувањето на туристичката такса за дневните посетители до почетокот на 2023 година.

Имаше најави дека влезот на посетителите ќе им се наплаќа од јуни оваа година, а градоначалникот на Венеција, Луиџи Бруњаро, во април изјави дека тоа е вистинскиот потег, пишува TravelDaily.

Како што тогаш изјави – тоа е вистинскиот начин да се избегнат гужвите во градот и да се води усогласен туризам.

Ќе бидеме првите во светот што ќе го спроведеме овој тежок експеримент, додаде Бруњаро по тој повод.

Сепак, Градскиот совет на Венеција објави дека апликацијата за резервации и системот за онлајн плаќање ќе почнат да работат во јануари 2023 година.

ПРЕКУВработување
ИЗВОРВечер
претходниот член,Анатомија и физиологија на еден среќен човек
Следната статијаНаучниците ја решиле мистеријата зошто дел од страсните пушачи не заболуваат од рак на бели дробови

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде