Несомнено, најбезбедниот начин да се заштитите од рак на белите дробови е да избегнувате пушење цигари, а сепак, во исто време, исто така е точно дека не сите доживотни пушачи се осудени да развијат рак.

Всушност, огромното мнозинство не. Научниците долго време се прашуваа зошто, а една нова студија додава тежина на идејата дека генетиката игра улога.

Меѓу луѓето кои пушат, но никогаш не развијат рак на белите дробови, истражувачите пронајдоа вродена предност. Се чини помалку веројатно дека клетките што ги обложуваат нивните бели дробови ќе мутираат со текот на времето.

Наодите сугерираат дека гените за поправка на ДНК се поактивни кај некои поединци, што може да штити од рак, дури и кога цигарите се пушат редовно.

Студијата користела генетски профили земени од бронхиите на 14 луѓе кои никогаш не пушеле и 19 лесни, умерени и тешки пушачи.

Факторите на животната средина, како што е исхраната, исто така може да влијаат на хранливите материи во телото кои влијаат на развојот на туморот.

Површинските клетки собрани од белите дробови на учесниците беа секвенционирани поединечно за да се измерат мутациите во нивниот геном.

Овие белодробни клетки опстојуваат со години, дури и децении, и затоа можат да акумулираат мутации и со возраста и со пушењето, објаснува епидемиологот и пулмолог Сајмон Спивак од Медицинскиот колеџ Алберт Ајнштајн.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Од следната година за влез во Венеција ќе се плаќа влезна карта како за во музеј
Следната статијаСЗО алармира за нови случаи на мајмунски сипаници низ светот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде