Научниците долго време веруваа дека преминот од номадски во седентарен начин на живот за време на неолитот ги разболува луѓето.

Се верува дека нашите предци, додека живееле како ловци-собирачи, јаделе многу поразновидна и поздрава храна отколку кога почнале да живеат од земјоделство и сточарство, бидејќи сега се потпирале само на неколку култури и домашни животни.

А токму животот во непосредна близина на други луѓе, животни и нивните измет – и главно сите беа ставени под ист покрив – овозможи различни патогени да се шират кај луѓето.

Сепак, колку и да изгледа веродостојна оваа теза, само неколку заразни болести оставаат траги на скелетите, така што овие патогени тешко се откриваат на фосилите и се докажуваат.

Сепак, новата студија, објавена неодамна во научното списание Nature Ecology & Evolution, се чини дека успеа.

Имено, група научници од Институтот Макс Планк, предводени од популационите генетичари Феликс Кеј и Јоханес Краузе и бактерискиот геномолог Александар Хербиг, утврдиле дека нашите предци, откако станале фармери и сточари, се „виновни“ што се разболуваме од тогаш до денес од салмонела.

Доаѓајќи во близок контакт со домашните животни и нивното ѓубриво, тие ја заразиле бактеријата Salmonella enterica, која го нашла патот до човечката утроба и таму се адаптирала и припитомила, пишува Elementarium.

ИЗВОРNationalGheographic.rs
претходниот член,Дали кафеавиот шеќер е навистина поздрава варијанта од белиот?
Следната статијаЗдравствени предности од користење на лавандата во ароматерапија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде