Кога велиме дека некој станал на левата нога, сакаме да го нагласиме неговото незадоволство, кое е без посебна причина. Но, малкумина знаат од каде доаѓа оваа изрека.

Сите народни верувања ја одвојуваат левата и десната страна и ги прикажуваат како нееднакви. Десниот е оној кој е во право, посилен, добар, понапреден, додека левиот е послаб, несреќен, заостанат.

На смртната постела Стефан Немања рекол – „Господ знае за патиштата од десната страна, а патиштата од левата страна се ѓаволски и развратни“.

Со ова е поврзана и фразата „Стана на левата нога“ – мислејќи дека не станал „правилно“ на десната нога, па цел ден е нерасположен.

Сепак, се верува дека оваа фраза е уште постара и дека од времето на старите Римјани. Мислеле дека левата страна во Рим е лоша, лоша среќа и затоа кога првпат ќе го допрете подот со левата нога по будењето – тоа е доволна причина да го поминете лошо целиот ден.

Левото стапало може да донесе несреќа дури и ако прво со оваа нога го поминете прагот на куќата, затоа Римјаните внимавале на тоа.

Друга врска помеѓу лошото и злото со левата страна е тоа што на англиски се вели дека е злобно – злобно, а коренот на зборот е латинскиот збор за лево.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Денеска облачно со услови за пороен дожд, наредните денови следува температурен шок
Следната статијаЗошто јаболков оцет е идеален за луѓе со дијабетис?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде