Од денеска, 3 мај 2022 година, престануваат да важат сите мерки за контрола и ограничувања за влез на лица во Република Србија, во врска со заразната болест Ковид-19, како за странските, така и за домашните државјани, јави дописникот на МИА од Белград.

Од полноќ, српските државјани, како и страските државјани, при влез во Србија нема да бидат обврзани да имаат негативен ПЦР тест, брз антигенски тест, доказ за прележано заболување или потврда за вакцинација, без разлика од која земја доаѓаат во Република Србија, се наведува во соопштението на српската влада.

Одлуката за слободен влез на српски и странски државјани во земјата се заснова на моменталната епидемиолошка состојба во Србија и е во согласност со одлуките на повеќето земји во Европа и регионот. Надлежните институции од час во час продолжуваат да го следат развојот на епидемиолошката состојба во Србија и навремено ќе ја информираат јавноста.

Важно е да се напомене дека оваа одлука не значи дека пандемијата на корона вирус е завршена и дека граѓаните не треба да се грижат за своето здравје. Препораката за носење маски во затворен простор останува на сила, а носењето маски во здравствените установи е задолжително. Ковид амбулантите, пунктовите за тестирање на вирусот Ковид-19 и пунктовите за вакцинација продолжуваат да работат вообичаено, соопштија од владата.

ИЗВОРВработување
претходниот член,Денеска посвежо и нестабилно, благ раст на временските температури веќе од среда!
Следната статијаКлиматски промени: Нивото на морето во Нов Зеланд се зголемува за двојно повеќе

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде