Годинешни добитници на Нобеловата награда за мир се Алес Бјалијацки од Белорусија, како и Меморијалот на руската организација за човекови права и Украинската организација за човекови права Центар за граѓански слободи, објави комитетот во Осло.

Врвот на Нобеловата сезона, добитникот на наградата за мир беше прогласен денеска во 11 часот, во позадина на инвазијата на Москва на Украина, која ја втурна Европа во една од најлошите кризи од Втората светска војна.

Норвешкиот Нобелов комитет ја чуваше листата на номинации во строго чувана тајна, но се знае дека вклучува 343 имиња, вклучувајќи 251 поединец и 92 организации.

Пред прогласувањето на победниците, експертите шпекулираа кој би можел да ја добие оваа година престижната награда, а главен фаворит кај обложувалниците беше украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Меѓу другите фаворити беа Светлана Тихановскаја од Белорусија, критичарот на Путин, Алексеј Навални, како и Меѓународниот суд на правдата со седиште во Хаг, Високата комисија на ОН за бегалци, како и Грета Тунберг, Дејвид Атенборо и други организации.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Аеродромот во Истанбул најдобар во светот во 2022 година
Следната статијаКако да разликувате себичност од самопочитување?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде