Од култура до култура има десетици, па и стотици обичаи кои им ставаат тежок товар на рамениците на младенците.

Имено, по сите традиции кои вашите и неговите родители очекуваат да ги следите, вистинско изненадување е што младенците деновиве имаат некаков удел во својата венчавка.

Сепак, навистина не треба да се трудите да им угодувате на сите, бидејќи по пат ќе се изгубите и нема да знаете што лично ви се допаѓа. Ова се некои од традициите кои можете слободно да ги прескокнете.

Нешто старо, нешто ново

Сите знаеме за оваа традиција, која се чини дека е стара колку и времето. При изборот што ќе облечете за вашата свадба, вообичаено е да носите нешто старо и нешто ново. Вашата венчаница е еден од најважните детали за вашата свадба.

Без разлика дали ќе изберете бел фустан, скроен смокинг или лелеаво цветно здолниште и горен дел, тој треба да ве претставува во секој поглед, а исто така и деталите што одат со него. Затоа, ако не можете да вклопите нешто ново и нешто старо во целата приказна, не очајувајте, бидејќи тоа не е толку важно.

Ако повеќе сакате да носите ѓердан што ви го подарил вереникот отколку старите бисери кои се семејно наследство, тогаш направете го тоа.

Нешто сино

Приказната зад овој обичај е следна: тој настанал кога кралицата Викторија била на тронот и читала „нешто старо, нешто ново, нешто позајмено, нешто сино и сребрена 6p во нејзиниот чевел“.

Сината била избрана како боја на Богородица и симбол на чистота, а младоженецот требало да придонесе 6 пени за да докаже дека е финансиски безбеден.

Сепак, шансите се дека ништо од ова не е важно за вас. Ако сината едноставно не ви е сенка, не се осудувајте да носите сина жартиера само поради овој обичај.

Белата боја е едноставно најдобра

Иако никој не ја негира убавината на традиционалните исечени бели венчаници, тие дефинитивно повеќе не се норма.

Се започна со замена на белата боја, крем варијанти и нијанси на слонова коска, така што денес имаме венчаници во речиси секоја боја на виножитото. Само помислете на сите оние прекрасни розови, розови, црвени, па дури и сини и зелени венчаници.

Исто така, не е чудно што една невеста се појави во црн фустан на нејзината свадба и изгледа многу елегантно. Значи, ако никогаш не сте се замислиле дека носите бело, навистина нема смисла да го следите тој обичај.

Ноќта пред свадбата, младенците мора да ја поминат одделно

Ова е навистина луд обичај, особено ако веќе живеете со вашиот иден сопружник.

Ноќта пред свадбата е дефинитивно онаа кога ќе бидете нетрпеливи и на иглички, па навистина е пожелно покрај себе да имате некој со кој полесно ќе ја поднесете сета неизвесност што ве очекува утре.

Многу полесно ќе заспиете покрај саканиот, отколку сами додека тој е во ергенската соба со родителите. Оваа традиција дефинитивно треба да се прескокне.