Познатиот американски нутриционист Херберт Шелтон истражувал кои видови храна најдобро „работат во парови“, како и кои се многу лоша комбинација, а кои индивидуално се многу корисни, како што е случајот со доматите и краставиците.

Тој создаде систем за комбинирање храна, наречен принцип Шелтон.

Така, тој утврдил дека има храна што најдобро се консумира секогаш сама, а тоа е млекото.

Оваа храна содржи протеини и масти, што значи дека е лоша комбинација со која било друга храна освен кисело овошје.

Млекото, влегувајќи во киселата средина на желудникот, коагулира и, доколку има друга храна во него, веднаш го завиткува, спречувајќи пристап до гастричниот сок.

Тоа е, сè додека млекото не се вари, процесот на варење на сите други производи не може да започне.

И особено е опасно да се зема млеко по месо. Постојат неколку причини за ова.

Нутриционистот Jудмила Денисенко истакнува дека најлошото е што калциумот содржан во полномасно млеко спречува апсорпција на железо од месото.

По серија студии, група американски научници заклучија дека ако јадете храна што содржи висок процент на животински протеини (на пример, месо и сирење, месо и млеко), ризикот од сериозни болести на гастроинтестиналниот тракт се зголемува за 74%.

Оваа комбинација го зголемува ризикот од развој на дијабетес.

На пример, сирењето содржи многу фосфор и месо цинк. Ако овие супстанции влегуваат во желудникот истовремено, фосфорот ќе попречи во целосната апсорпција на цинкот.

Често, по јадење месо и сирење, едно лице отекува, што е последица на ферментација во цревата.

Истото се случува ако месото се „измие“ со млеко.

Американски научници исто така не препорачуваат јадење путер, павлака и јогурт со месо.

Млеко по месо, омлет со сланина, месо и сирење – ова се комбинации што научниците ги споредуваат со штетата од пушењето.

ИЗВОРАло
претходниот член,Како до природен изглед? Природен женски изглед никогаш не е кич
Следната статијаЗошто е важно да читате книги наместо да гледате филмови?!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде