Според најновите истражувања, корона вирусот бил присутен во САД пред да се појават првите случаи во Вухан, Кина, кој досега се сметаше за извор на вирусот.

Ова е заклучено врз основа на истражување на примероци од 7.389 донатори собрани во девет американски држави во периодот од 13 декември до 17 јануари, од кои вирусот корона е откриен во 106 случаи, пренесува порталот Национална пошта.

Примероците беа собрани од американскиот Црвен крст и предадени на Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) за да се утврди присуството на вирусот.

Се наведува дека ова откритие може повторно да го покрене прашањето за потеклото на вирусот.

Според Волстрит журнал, ова откритие укажува на тоа дека вирусот се шири низ целиот свет многу пред здравјето и научниците да станат свесни за тоа.

Истражувањето е објавено и во списанието Клинички инфективни болести.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Пратениците на Косово го издале Тачи за награда од 10.000 евра
Следната статијаПутин нареди масовна вакцинација против корона вирус во Русија