Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.996 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи со ковид-19, 11 починати и 1247 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој Термин“, МЗ информира дека пријавени се дополнително осум починати лица.

Од новозаболените 1.348 случаи од Скопје се 725, Куманово – 73, Битола – 67, Кавадарци – 57, Прилеп – 54, Тетово – 45, Велес – 43, Струмица – 32, Кичево – 30, Неготино – 27, Свети Николе – 26, Охрид – 23, Гостивар – 21, Радовиш – 17, Гевгелија – 16, Штип – 15, Струга и Крива Паланка – по 11, Ресен – 10, Кочани – 7, Валандово и Крушево – по 5, Богданци – 4, Делчево, Дебар, Кратово и Демир Хисар – по 3, Берово, Виница, Пробиштип, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 2.

Од вкупниот број позитивни (1.348), регистрирани се 196 реинфекции.

Од 11-те починати шест се од Скопје (75 години, 81 години, 86 години, 90 години, 92 години и 97 години), две лица од Гостивар (70 години и 77 години) и по едно лице од Струмица (71 година), Велес (80 години)и Штип (78 години). Од пријавените лица 10 лица се починати во болнички услови и едно лице е починато во домашни услови.

Регистрирани сe 1.247 оздравени пациенти од: Скопје – 573, Кавадарци – 71, Куманово – 64, Велес – 60, Тетово и Струмица – по 57, Прилеп – 48, Охрид – 41, Гостивар – 40, Битола – 35, Неготино – 32, Кочани и Гевгелија – по 26, Штип – 18, Радовиш – 17, Струга – 12, Свети Николе – 11, Делчево – 9, Богданци и Пехчево – по 7, Ресен, Валандово и Крушево – по 5, Виница, Кратово и Демир Капија – по 4, Дебар – 3, Берово и Македонски Брод – по 2, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1.

Од дополнително пријавените починати лица согласно регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 по двајца починати се од Кичево и Прилеп и по еден од Скопје, Струмица, Куманово и Тетово. Починатите се на возраст од 55 до 91 година. Од пријавените лица две лица се починати во болнички услови и шест во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 01.02.2021 – 09.02.2022г.

Од вкупниот број починати лица (n=19), две лица се целосно вакцинирани, кај 17 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 3.996 тестови преку: ИЈЗ-476, ЦЈЗ Скопје-110, ЦЈЗ Битола-95, ЦЈЗ Прилеп-55, ЦЈЗ Тетово–5, ЦЈЗ Куманово-73, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–187, Жан Митрев (Филип Втори)-104, Авицена-155, Биотек-183, Систина-78, лабораторија Лаор-76, Синлаб-34, Ремедика-17, Плодност-51, Генеа-19, Никоб Лаб-377, ВФВ Медикал-63, Ели Медика-50, Ројал Медика–8, Спектра-ММ-28, Рапид Лаб–26, Жан Митрев Струмица–13, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-30, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.677.

Досега во земјава се направени вкупно 1.838.584 тестирања на ковид-19. Вкупниот број ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 284.875, бројот на оздравени пациенти е 264.443, на починати е 8.705, а на активни случаи изнесува 11.727.

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,Прекумереното пиење на кафе може да е причина за зголемено чувство на замор
Следната статијаАлександар Ковиловски: Лицето со когнитивни дисторзии е многу поверојатно да навлезе во проблематични ситуации и често е на работ на извршување на кривично дело