Научниците од Универзитетот Стенфорд развија соларни панели кои работат и преку ноќ. Ова ќе ја елиминира потребата од батерии што се користат за складирање на електрична енергија.

Панелите ја апсорбираат сончевата светлина во текот на денот и на тој начин се загреваат. Во текот на ноќта тие ја зрачат акумулираната топлина, што се нарекува радијациско ладење.

Ова создава разлика во температурата на постудените панели и потоплиот воздух. Употребата на овие панели подразбира употреба на термоелектричен генератор.

Станува збор за евтин уред кој температурните разлики ги претвора во електрична енергија. Може лесно да се инсталира и на постоечки панели.

Креаторите истакнуваат дека панелите генерираат помалку енергија во текот на ноќта, во споредба со количината создадена во текот на денот. Но, тие тврдат дека подобрувањата ќе бидат 20 пати поефикасни.

ПРЕКУВработување
ИЗВОРusb.mk
претходниот член,Со палење на вратата од Центарот за култура „Ванчо Михајлов“, Ламбе Алабаковски ги запали симпатиите кај граѓаните!
Следната статијаЕУ донесе одлука да се воведе во употреба еден полнач за сите уреди

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде