дома информација вест Нов аларм: Задоцнето замрзнување во морето околу Арктикот

Нов аларм: Задоцнето замрзнување во морето околу Арктикот

Нов аларм за климатско затоплување

311
0

За прв пат од почетокот на годината, главната област со мраз на арктичкиот морски дел во Сибир допрва треба да започне со замрзнување кон крајот на октомври.

Одложеното годишно замрзнување во морето Лаптев е предизвикано од топлина во северна Русија и упадот на водите на Атлантикот, велат климатските научници кои предупредуваат на можни влијанија врз поларниот регион.

Температурите на океанот во областа неодамна се искачија на над 5 Ц над просекот, по рекордното кршење на топлотниот бран и невообичаено раното опаѓање на морскиот мраз минатата зима.

ИЗВОРtheguardian.com
претходниот член,Детаљи од смртта на бразилскиот волонтер: Бил 28 годишен лекар, а умрел од корона
Следната статијаДали пандемискиот одговор на Нов Зеланд е навистина адекватен?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде