дома информација вест Детаљи од смртта на бразилскиот волонтер: Бил 28 годишен лекар, а умрел...

Детаљи од смртта на бразилскиот волонтер: Бил 28 годишен лекар, а умрел од корона

Волонтерот кој починал од корона вирус бил во експерименталната група и примил плацибо вакцина

162
0

Светот беше шокиран од веста дека волонтер во Бразил починал за време на клиничко испитување на вакцината за корона вирус.

Волонтерот, пишува „О Глобо“, бил 28-годишен лекар и починал од корона

Истиот бразилски весник наведува дека младиот лекар не примил вакцина од Оксфорд, но бил во контролната група која примила плацебо. Половина од учесниците во клиничкото испитување ја примиле експерименталната вакцина, додека другиот ја примил вакцината за менингитис.

Меѓународниот комитет за безбедност на компанијата АстраЗенека препорача да продолжи тестирањето на вакцината, пренесува „Вашингтон пост“.

Тестирањето беше прекинато во септември кога учесникот во студијата разви „необјаснети симптоми“ и додека сè уште беше прекинат во Северна Америка, тоа продолжи во Јапонија, Велика Британија, Бразил, Индија и Јужна Африка.

претходниот член,Електрични автомобили „Тесла“ ќе се увезуваат во Европа од Кина
Следната статијаНов аларм: Задоцнето замрзнување во морето околу Арктикот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде