дома информација вест Дали пандемискиот одговор на Нов Зеланд е навистина адекватен?

Дали пандемискиот одговор на Нов Зеланд е навистина адекватен?

Епидемилогот Вилсон одговата на ова прашање

185
0

Јасинда Ардерн победи на изборите во Нов Зеланд со главно мнозинство, а нејзината победа делумно се припишува на нејзиното справување со пандемијата Ковид-19.

Но, еден епидемиолог ветеран ја охрабрува премиерката да го искористи политичкиот капитал стекнат во нејзината одлучувачка победа за да го ревидира одговорот кон пандемијата.

Нов Зеланд покажа дека може да биде прилично паметен и флексибилен, но можеме да видиме дека имаме слепи точки а не треба да ги имаме, рече Ник Вилсон, епидемиолог од Универзитетот во Отаго.

Ова е таква болест што не простува и многу малку земји го прават тоа правилно, затоа треба да го разубавиме нашето дело многу суштински.

Владата на Ардерн е пофалена на меѓународно ниво за нејзиниот пандемиски одговор, при што едно од најстрогите мерките во светот во март и април резултираа со 258 жртви, а помалку од 2.000 потврдени случаи во 5 милиони жители.

Со 58 активни случаи на КОВИД-19 – само три од нив во заедницата, а остатокот во погранични карантински објекти – жителите на Нов Зеланд се вратија претежно во нормала.

Луѓето во голема мера ги отстранија маските во јавност, а употребата на владината апликација за следење контакти забави и се спушти со малку над 620.000 скенирања на QR-кодовите.


Треба да прашаме кој е најдобриот начин да се контролира епидемијата кога ќе се појави, а не само преку оваа апликација од која луѓето за брзо време ќе се откажат, рече Вилсон. Само не е одржливо.

Наместо да ги повикувате жителите на Нов Зеланд да ја користат оваа апликација, време беше да се испита „целиот систем“ сега е идеално време бидејќиизборите завршија и политичарите не се плашат да го вознемират електоратот од одлуките што ги донесуваат, рече Вилсон.

Главната опасност демне на границите кога жителите на Нов Зеланд се враќаат од жариштата на КОВИД-19 низ целиот свет.

Интегритетот на стратегијата за ограничување на границите на Нов Зеланд беше главната точка на напад на опозициската Национална партија пред изборите, принудувајќи ја владата на Ардерн да ги брани своите одлуки.

Кога опозицијата предлагаше тестирање на патниците пред летот, владата не сакаше одеднаш да го усвои затоа што предлогот доаѓаше од опозицијата, рече Вилсон.

ИЗВОРГардијан
претходниот член,Нов аларм: Задоцнето замрзнување во морето околу Арктикот
Следната статијаСиндикатот на полицијата бара додаток за борбата против корона за вработените во МВР

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде