дома информација вест Неверојатно научно откритие: Сателитски снимки открија дека Сахара е полна со дрвја...

Неверојатно научно откритие: Сателитски снимки открија дека Сахара е полна со дрвја и шума

-Сахара е полна со дрвја

115
0

Нова револуционерна студија за сателитски слики со висока резолуција со помош на специјален алгоритам откри дека, спротивно на популарното верување, има најмалку 1,8 милијарди дрвја во пустините Сахел и Сахара.

Тим од 24 научници од Европа, САД и Африка откриле дека таканаречената под-влажна зона е изненадувачки исполнета со флора.

  • Бевме многу изненадени што толку многу дрвја растат во пустината Сахара – рече главниот автор Мартин Брант, доцент по географија на Универзитетот во Копенхаген.
  • Секако има огромни површини без дрвја, но сепак има области со голема густина на дрвја, па дури и помеѓу песочните дини, некои дрвја растат тука и таму – изјави тој.

Благодарение на моќен алгоритам и со 11.000 сателитски слики со висока резолуција, дрвјата се избројани.

Многу деталното броење на одделните дрвја на Брант откри густина од 13,4 по хектар.

Студијата исклучи дрвја или грмушки со мали крошни, сметајќи ги само оние со просечна големина на крошна од 12 квадратни метри.

Извор: Novosti.rs

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде