Кирк Александар од Орегон, бил лојален конзумент на пица од познатиот синџир пицерии „Доминос“. Толку лојален што кога не нарачал пица речиси две недели, вработените во ресторанот биле загрижени. Според надлежните, оваа загриженост најверојатно му го спасила животот на Александар.

Сара Фулер, извршен директор на Domino во областа, рече дека Александар бил редовен клиент и нарачувал пица секој ден или секој втор ден. Вработените толку се навикнаа на неговите наредби што почнаа да се шегуваат меѓу себе и да ги нарекуваат „наредби на Кирк“. Но, по неколку дена без наредба на Александар и откако возачите забележале дека немаат достава до неговата адреса, се огласил алармот.

Кога ја проверила базата на податоци на ресторанот, Фулер открила дека поминале 11 дена од последната нарачка на Александар. Во неделата наутро, Фулер побарал еден од доставувачите да го посети Александар, кога соседите рекле дека тој ретко излегувал од својот дом.

Но, кога доставувачот пристигнал во куќата на Александар, знаел дека нешто не е во ред. Светлата беа запалени и телевизорот запален, но Александар не дојде да ја отвори вратата. Не одговарал ниту на повиците кога била повикана брза помош.

Според канцеларијата на шерифот, пратениците слушнале како маж „повикува помош од дома“ кога пристигнале на местото на настанот. Кога влегле во куќата, го пронашле Александар, кој наводно има сериозни здравствени проблеми, на кој му „треба итна медицинска помош“. Од кабинетот на шерифот ги пофалија вработените во оваа пицерија за брзата реакција и велат дека којзнае што ќе се случеше доколку не реагираа и колку ќе поминеше откако некој ќе дојде да му помогне на Кирк.

Без разлика дали го спаси персоналот на ресторанот или неговата лојалност, ова е убава и вистинска приказна за меѓусебната доверба и хуманост.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Потпишан меморандум за соработка „Меѓаши“ и „Децата пред се“: Нов Предлог на Закон за семејство
Следната статијаЛирска медитација во сликарскиот израз

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде