Седењето цел ден исто така може да биде основа за седентарен начин на живот, зголемувајќи го ризикот од хронични здравствени проблеми како што се дијабетес тип 2, дебелина и срцеви заболувања.

Се разбира, тоа не значи дека треба да се откажете од работата.

Сепак, постојат работи што можете да ги направите за да си помогнете.

Правете редовни паузи

Долго седење во иста положба може да затегне многу мускули.

Ова може да предизвика болка и напнатост, што го отежнува движењето дури и кога ќе завршите.

За да го спречите ова, обидете се да станете на секои 20 до 30 минути за да избегнете да останете во иста положба долго време.

Овие паузи се одлични и за вашата психа бидејќи ќе ја обноват вашата потребна креативност.

Ручајте подалеку од компјутерот

Примамливо е да ручате на работната маса, особено кога сте зафатени со работа.

Сепак, вреди да се кренете од масата и да ручате надвор од работната средина.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Како апостол Павле ја објаснува потребата жените да носат шамии во црква?
Следната статијаВременска прогноза: Облечете се потопло денеска!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде