Можеби размислувате да направите диета без глутен ваш нов начин на консумирање храна, без разлика дали тоа се должи на целијачна болест или чувствителност на глутен.

Може да ви обезбеди голем број здравствени придобивки, како што се позитивни промени во телесната тежина, подобрување на нивото на енергија и зголемен статус на исхрана.

Сепак, отсуството на глутен може да предизвика и некои несакани ефекти.

Ова вклучува запек, бидејќи многу храна без глутен содржи многу малку влакна.

Нетолеранцијата на лактоза може да се забрза

Ако штотуку ви дијагностицирале целијачна болест, може да откриете дека одеднаш станувате нетолерантни на лактоза, односно станувате неспособни за варење на лактоза, шеќер кој се наоѓа во млекото и млечните производи.

Ова се должи на оштетување на цревата предизвикано од целијачна болест.

Сепак, бидејќи оштетувањето на дебелото црево почнува да заздравува кога ќе останете без глутен, може да забележите дека може да станете потолерантни на лактоза кај млечните производи.

Имајте на ум дека оваа промена е постепена, затоа на почетокот треба да испробате мали количини млечни производи за да видите како реагира вашето тело.

Тежината може да се промени

Ако сте изгубиле тежина поради целијачна болест, можно е храна без глутен да доведе до зголемување на телесната тежина.

Ова е затоа што многу храна без глутен содржи повеќе растителни масти.

Сепак, преминот на диета без глутен не мора да значи и дебелеење.

Студија објавена во 2010 година во „Списание за клиничка гастроентерологија“ покажа дека диетата без глутен помага во регулирање на нормалното ниво кај луѓето кои се дебели или имаат прекумерна тежина.

Ова значи дека диетата без глутен сепак може да ви помогне во нормализирање на телесната тежина.

ИЗВОРАло
претходниот член,Демнеење или скришно следење е кривично дело!
Следната статијаПрофил на патолошка љубов: Како да ја препознаете навреме

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде