Валканата или истрошена долна облека обезбедува плодна почва за бактерии и габи, и често е контаминирана со фекални материи. Најочигледен проблем е да седите во сопствената нечистотија, која може да се акумулира со текот на времето, а вие можеби дури и не сте свесни за тоа, бидејќи многу луѓе се навикнуваат на мирисите на сопственото тело – изјави д-р Шери А. Рос, гинеколог од Санта Моника, Калифорнија.

Акните се исто така проблем, додава д-р Гаршик. Дали знаете дека можете да ги добиете на лицето, вратот, па дури и на грбот, и дали знаевте дека можете да ги добиете на задникот и другите делови од телото?

Носењето валкана долна облека поттикнува задржување на пот, нечистотија и бактерии во контакт со вашата кожа.

Кога потта или маслото остануваат на кожата премногу долго, тоа може да доведе до лош мирис или затнување на порите, што ќе доведе до појава на акни, вели д -р Рос.

Вие исто така сте изложени на зголемен ризик од иритација на гениталиите и инфекции ако носите долна облека долго време.

Дали ќе ве убие носењето валкана долна облека? Веројатно не, но колку подолго го носите истиот пар, толку е поголем ризикот од инфекции, вели д-р Рос.

ИЗВОРZivim - Glorija
претходниот член,Листа на држави кои ги имаат најмоќните пасоши (можат да патуваат без визи)
Следната статијаВо петок ќе се емитува информативната и контактна емисија „Мој збор“ на Радио МОСТ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде