Над рамената, таа е класична жена од периодот Едвардијан, но нејзиното тело покриено со тетоважи и фустан без прерамки, Мод Вагнер изгледа како да е родена еден век подоцна.

Taa e првиот женски мајстор за тетоважи во САД и нејзиниот сопруг го трасираа патот кон уметноста на сликање на тело, што ќе достигне огромна популарност неколку децении подоцна.

Мод Вагнер (родена Стивенс) е родена во Канзас во 1877 година со нејзиниот сопруг се сретна во циркус, каде работела како акробат, патувајќи низ Америка.

Номадскиот циркуски живот и ја одредил судбината, затоа што го запознала својот иден сопруг на едно од патувањата.

Тоа бил август „Гас“ Вагнер, кој пловел по светот на крајот на 19 век и се вратил дома со околу 300 тетоважи на телото.

Двајцата се сретнале на Светскиот саем во Сент Луис во 1904 година, во време кога тој исто така патувал низ Америка, будејќи го ентузијазмот кај луѓето за нивните вештини.

Тој тврдел дека занаетот за тетовирање го научил од началниците на азиските острови Јава и Борнео.

Фасцинирана од цртежите на неговото тело, Мод се согласила да излезе на состанок со Гас, во замена за час по тетоважа и така започнала нивната авантура.

Двојката се венчала неколку години подоцна, по што ја добиле ќерката Лотева, која тргнала по стапките на нејзините родители и станала уметник за тетоважи на деветгодишна возраст.

Гас првпат се сретнал со тетоважи на дванаесет години, кога видел циркуски изведувач познат како „Капетан Контентенус, грчки Арбанас“.

Тој му се восхитувал на овој човек, кој тврдел дека кинеските Татари го киднапирале и го истетовирале против неговата волја.

По неколку години, Гас, како поморски трговец, започнал да го учи овој занает со домородните жители на Јава и Борнео, со помош на рачно изработени алатки.

Кога се вратил во својата татковина, тој бил подготвен да остави трага во растечката американска култура на тетовирање.

ИЗВОРАло
претходниот член,Академиците востановија дека „доењето“ е етички проблематично
Следната статијаСтавате дезодоранс веднаш по туширање – Сосема погрешно!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде