Европската комисија објави дека ќе воведе санкции за „нелегална“ содржина, како дел од одредбата за дигитални услуги (Закон за дигитални услуги), пишува „Еурактив“.

Обврските ќе се применуваат на одредени платформи, според кои тие ќе мораат да управуваат со таквата содржина, рече портпаролот на Комисијата, додавајќи дека ќе бидат изречени казни и санкции доколку тие обврски не бидат исполнети.

Сепак, тие наведуваат дека исклучоците, дефинирани во Директивата за е-трговија од 2000 година, ќе продолжат да се применуваат.

Тековните правила им овозможуваат на давателите на е-услуги да ослободат незаконска содржина од одговорност доколку таа содржина е отстранета што е можно поскоро откако е пријавена.

Одредбата ќе воведе нови правила во областите на умереност, рекламирање преку Интернет и алгоритми за транспарентност.

Додека платформите нема да бидат законски одговорни за хостирање на нелегална содржина, тие може да бидат изложени на значителни казни доколку се утврди дека има систематска грешка во начинот на обработка на таквиот материјал.

Одлуката ги усогласува регулативите на ЕУ со другите европски закони, како што е одредбата за германско извршување на мрежата, која дава рок од 24 часа за отстранување на криминална содржина и незаконски говор на омраза, додека се изрекуваат казни до 50 милиони евра.

Сепак, Уставниот совет на Франција донесе одлука претходно оваа година дека таканаречениот закон за авијација на таа земја, кој ги обврзува платформите да отстранат одредена содржина, ја ограничува слободата на изразување, па затоа беше одлучено законот да биде неуставен, по што престана да важи.

Комисијата исто така наведува дека е малку веројатно да се воведат строги нови регулативи во врска со содржината на Интернет што се смета за штетна, но не и незаконска.

ИЗВОРНова економија
претходниот член,12 годишно момче остана без рака, а водичот без нога при напад од ајкула во Црвено море
Следната статијаНема олабавување на мерки во Белгија се додека не се пронајде вакцина против КОВИД19

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде