Српската премиерка Ана Брнабиќ вели дека на средбата со претставниците на јапонските власти во Токио го објаснила ставот на Србија и зошто земјата не воведува санкции кон Русија поради нејзината инвазија на Украина.

Брнабиќ изјави дека Србија не е неутрална и дека ја осудува агресијата врз Украина. Таа додаде дека јапонските политичари не вршат притисок како европските, туку дека се заинтересирани да слушнат каков е ставот на Србија, пишува Н1 Србија.

-Ние не сме неутрални по ова прашање, нашиот став е целосно јасен, се приклучивме на резолуциите на ОН и на декларациите на ЕУ, каде што ја осудивме агресијата врз Украина. Нашето Министерство за надворешни работи соопшти дека нема да ги признаеме резултатите од референдумот. Единствената разлика е што ние не сме и не сакаме да воведуваме санкции кон Русија, имаме добро објаснети причини за тоа – изјави Брнабиќ во Токио.

ИЗВОРФокус
претходниот член,Концерт на Културно Уметнички Работници во Скопје
Следната статијаФранција се справува со недостаток на сенф откако земјоделците престанаа да одгледуваат синап

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде