Од мај годинава Франција се соочува со недостиг на сенф од Дижон. Овој сенф е национална гордост без која француската кујна е нецелосна.

Присутен на француските трпези, сенфот Дижон се прави со комбинирање на семки од кафен синап со бело вино и зачини. Тоа е производ кој претставува гастрономско уживање, со киселкаст вкус. Тоа е совршен додаток на печено пилешко со крцкава кора, идеален начин за украсување на едноставен сендвич со шунка и путер. Покрај тоа, таа е неопходна состојка на домашниот мајонез.

Фактот што зачинот е толку популарен во францускиот регион Бургундија, чиј главен град е Дижон, тоа е поради семките од кафен синап и познатите вина од регионот. Монасите правеле сенф на овој начин со векови, а во 1752 година била запечатена врската помеѓу Дижон и сенфот. Благодарение на Jean Naigeon, кој ги комбинирал семките од синап не со вино, туку со сок од незрело грозје.

Дижон сенфот се издвојува од другите на пазарот со својот суптилен, избалансиран вкус. Има повеќе топлина од американскиот жолт сенф, но е помалку лут од кинескиот или баварскиот сенф.

Откако земјоделците го напуштија производството на синап за попрофитабилни култури пред неколку децении, останатите производители почнаа да увезуваат семе од синап од други земји. Нивните потреби најмногу ги задоволуваше Канада, која произведува околу 80% од светските залихи.

ИЗВОРИнфо.мк
претходниот член,Брнабиќ: Нема да ги признаеме резултатите од референдумот, ама и нема да воведеме санкции кон Русија
Следната статијаПокрај увоз на струја, од Србија ќе се увезува и гас за навремен почеток на грејна сезона