За време на истражување поврзано со сонот на миленичињата, сопствениците на кучиња биле прашани и колку долго спие нивното милениче, а просечниот временски период достигнал девет часа дневно.

Најчеста поза е кучето да е свиткано (71 отсто), додека 57 отсто лежат на грб со кренати нозе. Но, многу прашања можат да предизвикаат и чудните локации каде спијат нашите кучиња.

Додека две третини од кучињата (67 проценти) спиеле во својот кревет, едно од 10 кучиња било откриено како спие во корпа за перење, додека 24 проценти го избрале задниот дел од столчето за спиење. Севкупно, 73 отсто од испитаниците признале дека биле збунети од некои позиции за спиење во кои ги нашле своите кучиња.

Д-р Хелен Вајтсајд, шеф на истражување во компанијата за водичи за кучиња, рече:

Ние сме нација на љубители на кучиња и нашите миленици се дел од нашето семејство. Спиењето е неверојатно важно за менталното здравје на кучето и игра значајна улога во учењето и меморијата. Има многу работи што сопствениците можат да ги направат за да му помогнат на своето куче да спие добро.

Кучињата ја сакаат рутината, па затоа е важно вашето куче да има тивок и мирен простор со удобна температура за спиење. За кученцата и помладите кучиња, правилната основа ќе помогне да се развијат добри долгорочни навики за спиење.

Тим Стафорд, директор за кучешки работи во водичот за кучиња, рече:

Сите ние ги сакаме нашите кучиња, но повеќе од половина од луѓето признаваат дека треба повеќе да се едуцираат за кучињата и нивните модели на спиење за да бидат сигурни дека живеат здрав живот.

За да им помогнеме на нашите кучиња да заспијат на најдобар можен начин, важно е да им се даде избор, не само каде ќе спијат, туку и во каков кревет ќе изберат да спијат – некои кучиња претпочитаат одредени типови кревети, додека други ќе изберат да спијат на под.

Исто така, многу е важно да се препознае дека кога кучето е во кревет, тоа треба да биде знак „не вознемирувај“, бидејќи, исто како и некои луѓе, некои кучиња можат да бидат мрзливи ако наеднаш се разбудат од длабок сон.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Зошто Кандински сликал кругови?
Следната статијаНискобуџетните авиокомпании веќе немаат услови да продаваат билети по ефтини цени

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде