За да се храните поздраво, а сепак да го задржите вкусот на храната што ја сакате, треба да ги примените овие неколку трикови, за да продолжите да уживате во храната, но на поздрав начин.

  • Користете маслиново масло

Маслиновото масло е веројатно најдоброто што можете да го користите, ако веќе треба да пржите.

Постабилно е на високи температури во споредба со маслото од пченката и сончогледот, што значи дека можете да го користите подолго од другите видови масло, а сепак ќе ја задржи својата хранлива вредност и квалитет.

  • Чувајте го маслото чисто

Ако пржите во тава, важно е маслото да е чисто. Ако го оставите да отстои долго со остатоците од храната, ќе почне да гори, а вашата храна ќе има вкус на изгорено.

Ако користите старо масло, тоа веројатно ја изгубило својата хранлива вредност. Првиот начин е да ги отстраните остатоците од храна од маслото, а вториот е редовно да го менувате.

  • Јадете пржена храна

Повеќето луѓе користат бело брашно за лепење што содржи глутен, така што добро се врзува за храната.

Сепак, брашното кое е богато со глутен значи дека храната ќе апсорбира многу маснотии. Користете ориз или пченкарно брашно.

  • Користете газирана вода или сода бикарбона

Друга работа што може да ви помогне кога ќе вкусите нешто е да додадете малку минерална газирана вода или сода бикарбона.

Додека се пржи, меурчиња од гас ќе излезат од храната, па храната ќе апсорбира помалку маснотии. Ако го споите овој и претходниот трик, сигурно е дека оброкот ќе ви биде поздрав.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Онлајн продажбата на производи преку Интернет за „црн петок“ драстично опадна за прв пат во историјата
Следната статијаЈазикот како differentia specifica на човекот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде