Прво, третирајте ги со добар пилинг, кој ќе ги отстрани мртвите клетки од кожата.

Предлагаме две, кои прилично звучат како одлична комбинација на пијалоци за будење – со кафе и портокал.

Кој тип и да го одберете, нанесете го еднаш или двапати неделно, не почесто од тоа, за да не ја иритирате кожата.

Пилинг од кафе

Измешајте три лажички домашно кафе со три лажички шеќер и две или три лажички маслиново масло (истурете на крајот и проценете, според густината), така што смесата ќе добие текстура на путер, така што не е ниту премногу течна, ниту дебела.

Нанесете го пилингот на лактите, добро тријте, оставете пет минути и потоа исплакнете со млака вода.

Потоа нанесете многу навлажнувачки крем, маслиново, бадемово, кокосово масло или вазелин на лактите и уживајте во допирот.

Кора од портокал

Комбинирајте лажичка свежо исцеден сок од портокал со лажичка сончогледово масло, а потоа измасирајте го пилингот на лактите.

Оставете да делува пет минути, исплакнете со млака вода и нанесете на ист начин како и за време на претходниот пилинг.

Не заборавајте го кремот на крајот

Зборувајќи за овошје, исто така можете да ги протриете лактите со лимон, грејпфрут или ананас, што ќе ви помогне да ја омекнете кожата.

Ако ви е незгодно да ги барате овие плодови во служба на убавината, можете да ги исцедите, а потоа со сок, со кој изобилно ќе ги натопите лактите, во кружни движења за масажа.

Покрај омекнување, лимонската киселина исто така ќе ја осветли кожата на овој дел од раката, доколку сте упорни и доследни во грижата.

 

ИЗВОРАло
претходниот член,Три најчести измами и лаги што луѓето ги пласираат на Интернет
Следната статијаГрузиската шахистка ќе го тужи Нетфликс поради сексизам во серијата „Дамин Гамбит“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде