Алопеција или ќелавост е состојба која погодува многу луѓе во светот, таа е одговорна за губење на косата кај луѓето. Според порталот на Универзитетот во Навара, тоа значи абнормално опаѓање на косата.

Постојат неколку причини зошто се јавува оваа состојба. Сепак, мора да се земе предвид дека опаѓањето на косата е нормално, всушност дневно се губат од 50 до 100 прамени коса, проблемот е кога ќе опадне повеќе од потребното.

Меѓу причините за тоа се надворешните фактори, генетиката, хормоналните промени, здравствените проблеми или стареењето. Постои и губење на витамини како уште еден предизвикувач во оваа ситуација. Недостаток на некои витамини како Ц, биотин, Б витамини, витамин А, витамин Е и витамин Д.

Што се однесува до второто, тоа може да значи дека има недостаток на минерали како што се железо, цинк, магнезиум или калиум. Затоа се препорачува урамнотежена и здрава исхрана за организмот да ги добие потребните витамини.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Продолжуваат санкциите на САД кон Русија
Следната статијаНе беше доволно покачување од 30% на струјата, од јули ќе плаќаме уште 10% повисоки сметки од досега

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде