Сигурно сте слушнале колку пати сте го слушнале советот дека е доволно само да престанете да вечерате за да ослабете. Сепак, ова е совет кој, велат експертите, не треба да го слушате бидејќи прескокнувањето на вечерниот оброк ви прави многу повеќе штета отколку што можете да замислите.

Нутриционистката Лиса Московиќ истакнува дека прескокнувањето на вечерата може да влијае и на сонот и на општото здравје.

Без разлика дали намерно не вечерате или едноставно не сте гладни, редовното прескокнување на вечерата може да доведе до лош квалитет на сон, што може да предизвика цела низа здравствени проблеми со текот на времето, вели Московиќ.

Таа нагласува дека без урамнотежена вечера, можете да го доведете телото во ситуација да му недостасуваат важни хранливи материи или да го ставите во калориски дефицит.

Благ калориски дефицит е една работа, но ако е премногу екстремен, гладот ​​може да ве разбуди во текот на ноќта или да ве спречи да се опуштите за телото да влезе во фаза на длабок сон, објаснува нутриционистот.

Дополнително, додава таа, неопходна е адекватна исхрана за производство на хормоните серотонин и мелатонин, кои го регулираат сонот.

Истражувањето објавено во стручното списание „Нутриенти“ покажа дека недостатокот на хранливи материи ве спречува да спиете доволно и доведува до нарушување на сонот. Поточно, недостатокот на витамин Д е поврзан со поголем ризик од нарушувања на спиењето.

Нутриционистот Московиќ вели дека расположението, енергијата, имунитетот и метаболизмот го чувствуваат и недостатокот на одмор предизвикан од недоволно внесување храна или нередовно јадење.

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,Дали некогаш сте се запрашале зошто прозорците на авионите имаат кружна форма?
Следната статијаНеверојатни фотографии: Еве како изгледа поленов прав под микроскоп

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде