Многу е важно навремено да се откажеме од слатките, имајќи предвид дека вакцинацијата е потешко да се толерира за време на зголеменото ниво на шеќер во крвта.

Слатките треба да се забранат пред вакцинацијата, бидејќи шеќерот во крвта ќе биде поголем, што значи дека ќе биде потешко за некоја личност да толерира вакцинација, рече Харлов.

Истото важи и за сите производи што содржат голема количина јаглени хидрати, како што се компири, каша и леб, кои исто така го зголемуваат шеќерот во крвта, објасни Харлоу.

Лекарот советува да се намали внесот на овошје двапати пред вакцинацијата.

Тој смета дека е најштетно да се јадат банани, грозје и дињи непосредно пред и по вакцинацијата. Исклучок се цитрусите, така што може да се јадат лимон, вар и грејпфрут.

Покрај производите што доведуваат до зголемување на нивото на шеќер во крвта, неопходно е да се избегнат сите намирници кои можат да предизвикаат алергии, продолжи докторот.

ИЗВОРАло
претходниот член,Платени слободни денови кои ви следуваат по Закон за работни односи, а не се одмор!
Следната статијаСЗО: Под опсервација е нова мутација на коронавирус наречена Ми

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде