Светската здравствена организација (СЗО) стави нова варијанта на коронавирус Ми во категоријата што бара мониторинг, беше објавено во средата.

Ми или B.1.621 за првпат е идентификуван во Колумбија, а случаи се пријавени и во други јужноамерикански земји и во Европа.

Во неделниот билтен на СЗО за пандемијата се наведува дека варијантата има мутации, што значи дека може да стане поотпорна на вакцини, како што беше случај со бета варијантата, но потребни се повеќе студии за понатамошно истражување на ова.

Од идентификацијата во Колумбија во јануари 2021 година, имаше неколку спорадични извештаи за случаи на варијанта Ми, а некои големи епидемии беа пријавени во јужноамериканските земји и во Европа, се вели во билтенот.

Иако глобалната инциденца на варијантата Ми меѓу редоследните случаи опадна и во моментов е под 0,1 отсто, преваленцата во Колумбија (39 проценти) и Еквадор (13 проценти) постојано се зголемува, се додава.

СЗО, како што се вели, ќе ги „следи промените“ на варијантата Ми во Јужна Америка, особено додека и варијантата делта циркулира кај населението.

Во моментов, СЗО смета дека четири варијанти се загрижувачки.

Ова се алфа, прво откриени во Обединетото Кралство, а сега во 193 земји, бета во 141 земја, гама во 91 земја и делта во 170 земји.

Ја имаме петтата варијанта „под опсервација“, која е поблага категорија според СЗО.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Не се прејадувајте пред вакцинација и не конзумирајте шеќер, еве зошто:
Следната статијаЧекор кон ослободувањето: Не очекувајте од никого „Благодарам“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде