Постојат многу начини за природно лекување на изгорената кожа, како на пример нанесување на сурова паста од компир или малку мед на лицето.

Но, некои навидум невини постапки можат да ги влошат вашите изгореници.

Излегува дека дури и храната што ја јадете или облеката што ја носите може да ви помогнат изгорениците да зараснат или да болат уште повеќе.

  • Употреба на алое вера со адитиви

Иако алоето може да го олесни црвенилото, треба да обрнете внимание на видот на гел од алое што го нанесувате на кожата.

Некои вештачки состојки, како што се бензокаин или лидокаин, можат да ја влошат иритацијата и да ја чешаат кожата уште повеќе.

Дерматолозите препорачуваат употреба на чисти навлажнувачи на алое за лекување на кожа оштетена од сонце.

  • Носење тесна облека

Нема сомнение дека тесната облека може да изгледа одлично за вас, но дефинитивно не е најдобриот моден избор доколку страдате од изгореници од Сонце.

Носењето тесна облека над изгорената кожа нема да дозволи да дише и да заздравува самостојно.

Наместо да облечете тенки фармерки, изберете полабава облека направена од ткаенини што дишат, како што е памук.

  • Пиење кафе

Изгорениците од сонце често предизвикуваат главоболки и иако една чаша кафе ќе изгледа како да ќе ви ја одземе, всушност ќе ве влоши.

Предолгото останување на сонце доведува до дехидрација, а пиењето многу вода е клучно за да се надополни изгубената течност во телото.

Бидејќи кофеинот е диуретик, ве тера да одите почесто во тоалет и предизвикува вашето тело да изгуби уште повеќе течности и есенцијални минерали.