Бројни студии сугерираат дека јадењето пред спиење може да има голем број негативни ефекти врз нас и нашето тело, од дебелеење, до потешко да се концентрираме на работата следниот ден.
  • Потешко е да се намали телесната тежина

Ако сакате да изгубите вишок килограми, треба да престанете да јадете пред спиење.

Студија од 2020 година, објавена во списанието ПЛОС Биологија, спореди две групи на луѓе над 50 години кои конзумирале ист број калории во текот на денот, едната група го јадела последниот оброк во денот доцна во ноќта, а другата порано.

Се испостави дека оние кои јаделе подоцна, изгубиле тежина побавно додека спиеле, отколку оние кои го јаделе последниот оброк порано во текот на денот.

  • Може да добиете вишок килограми

Студија од 2020 година, објавена во „Списание за клиничка ендокринологија и метаболизам“, открива дека луѓето кои јаделе вечера во 22 часот наместо во 18 часот имале поголем ризик од развој на нетолеранција на глукоза, како и намалена стапка на оксидација на маснотии.

Поради тоа, ризикот од се дебели се зголеми, јавуваат медиумите.

  • Ризик од развој на метаболички синдром

Метаболичкиот синдром е група на метаболички нарушувања кои се манифестираат како инсулинска резистенција, акумулација на масно ткиво во стомакот (абдоминална или централна дебелина), високи нивоа на холестерол и висок крвен притисок.

Секој од овие здравствени проблеми го зголемува ризикот од болести како што се дијабетес и срцеви заболувања.

Ризикот од развој на овој синдром се зголемува ако јадете често пред спиење, според студијата објавена во 2018 година во BMC Public Health.

  • Полош сон

Студија од 2011 година објавена во „Списание за клиничка медицина за спиење“ открива дека оние кои јаделе доцна во ноќта имаат поголема веројатност да имаат нарушувања на спиењето, треба да заспијат подолго и да имаат помалку РЕМ сон, што резултира во утрински замор.

ИЗВОРАло
претходниот член,Водата не е најдобар освежувач за лето, туку ова растение:
Следната статијаЈалом: Очајот е цената што човекот ја плаќа за својата самосвест

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде