Можеби ќе ве изненади, но експертите велат дека постои еден дел од телото што не треба да го миете под туш – лицето!

Според дерматолозите, туширањето е најдобриот начин за брзо миење на телото и косата, но може да ја оштети кожата на лицето, која е исклучително чувствителна и нежна.

Опасноста е поголема ако сакате да се туширате со практично топла вода. На овој начин, ненамерно може да предизвикате долгорочна штета.

Топлата вода и високите температури ќе ги прошират крвните садови и капиларите, изјави Рејчел Назарјан на дерматологот.

Како резултат на тоа, кожата ќе биде црвена и ќе ги влошите состојбите како розацеа, што на крајот доведува до кревки и трајно проширени крвни садови.

Со ова мислење се согласуваат и други експерти кои велат дека топлата вода може да го исуши лицето со отстранување на неговите заштитни масла, па дури и да поттикне создавање на брчки.

Топол туш може да предизвика непривлечна мрежа од испукани капилари на образите и да ја влоши состојбата на кожата, вели Кеј Скот, експерт за нега на кожа.

Експертите велат дека се уште постои начин да се спречи оваа штета, дури и кога го миете лицето под туш. Сè додека ја ограничувате должината на миењето на помалку од 10 минути и ја одржувате температурата блиску до онаа што би ја очекувале во загреан базен, вашата кожа е безбедна.

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,Ниските нивоа на витамин Б12 се причина за депресија кај повозрасната популација
Следната статијаЗошто се зголемува семејното насилство за време на празниците?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде