Ако прошетате низ шумите на источниот брег на Австралија, може да наидете на поголем едриличар – торбар со големина на опозум, со големи уши и долга крзнена опашка, што се лизга од дрво на дрво.

До минатата недела, едриличарот беше класифициран како единствен вид, но едно ново истражување покажа дека всушност станува збор за три различни, означувајќи откривање на два нови вида на торбар.

Биодиверзитетот во Австралија едноставно стана многу побогат, рече професорот Ендру Крокенбергер од универзитетот Џејмс Кук, кој беше дел од истражувачкиот тим. Не секој ден се потврдуваат нови цицачи, а камоли две нови цицачи.

Научниците долго време се сомневаа дека едриличарот може да има неколку видови, иако никогаш немаше доволно доказ, додаде тој во соопштението од универзитетот.

Имаше навестувања како што се разлики во нивната големина, боја и физиологија, кои беа кредарани во подвидови, отколку во сосема друга група.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде