Научниците од Харвард велат дека е клучно да се ценат малите нешта во животот. Префрлете го фокусот од вашата листа на обврски во мали моменти на уживање кои носат радост на денот.

  • Движете се, бидете посреќни

Ако се борите со негативни емоции, излегувањето на отворено и редовно вежбање може да направи чуда за вашето здравје и расположение.

Без разлика дали одите, велосипедизам или трчате, активностите во вашето тело ослободуваат хормони кои го намалуваат нивото на стрес и го подигнуваат расположението.

Д-р Мајкл Крег Милер, доцент по психијатрија на Медицинскиот факултет Харвард, признава дека може да биде предизвик да се започне нова рутина за вежбање, но вели дека дури и малку активност помага:

Започнете со петминутно пешачење на ден или со која било друга активност во која уживате. Наскоро, пет минути активност ќе станат 10, а 10 ќе станат 15 – вели лекарот.

  • Помал избор води до поголема среќа

Замор на одлуката навистина постои. Иако многу избори звучат убаво, тоа може да биде исцрпувачки ментално.

Се разбира, ако сакате да се чувствувате како барем да воспоставите одредена контрола над вашиот живот, но истражувањето открива дека со повеќе можности доаѓаат повеќе можности за жалење.

Помалку одлуки всушност можат да бидат ослободувачки.

Ограничете го вашиот избор и откажете се од прашањата од типот: „Дали оваа одлука ќе доведе до големи, негативни последици?“ Ако не, брзо изберете една од опциите и продолжете со денот. Не се прашувајте долго. Заштедете длабинска анализа за позначајни проблеми.

  • Цени ги малите нешта

Сите се случи да истуриме кафе или да заглавиме во сообраќаен метеж.

Овие одвлекување на вниманието можат да го расипат нашето расположение и да ни ја извадат радоста од денот, ако им дозволиме.

Научниците од Харвард велат дека е клучно да се забележат и ценат малите задоволства во животот.

Префрлете го фокусот од вашата листа на обврски кон малите моменти на уживање во денот.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Зголемете ја концентрацијата и фокусот со едноставни вежби:
Следната статијаДали е вистина дека не се пие кафе на „празен стомак“?!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде