Лекот ДМТ е познат како „духовна молекула“ поради начинот на кој ја менува човечката свест и произведува халуцинации што се споредуваат со искуство пред смртта.

Тоа е исто така активна состојка во ајахуаска, традиционален амазонски хербален лек кој се користи за духовно просветлување.

Истражувачите веруваат дека лекот може да помогне во ослободување на воспоставените патеки во мозокот, кои потоа можат да се „ресетираат“ со терапевтски разговор.

Керол Рутлиџ го спореди лекот со „цреша од снежни топки” – фрлање на вкоренети негативни мисловни обрасци во воздухот, дозволувајќи им на оние кои се на терапија повторно да се воспостават пофункционална форма на размислување.

Но, оваа хипотеза допрва треба да се докаже.

Истражувачкиот тим е советуван од Империјал колеџ во Лондон, кој исто така го води пионерскиот Центар за психоделични истражувања.

Тие се надеваат дека ќе испитаат преку студијата дали лекот може да се администрира како единечна доза или како дел од подолг третман.

Предметите ќе се следат најмалку шест месеци за да се види колку траат ефектите.

image
ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Британија ќе истражи дали владата соодветно менаџира со кризата
Следната статијаКејт или Меган: Кој кого расплакал и иницирал несогласувања?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде