Велика Британија ќе продолжи со истрага за постапувањето на владата со пандемијата Ковид-19, но сè уште е рано да се стори тоа, пренесува Ројтерс.

Се чини предвремено да се започне истрага кога пандемијата сè уште е насекаде околу нас, изјави министерот за бизнис Кваси Квартенг за Скај Њуз.

Повторувајќи ја довербата на владата на Обединетото Кралство во вакцината Астразенека, тој додаде дека 50% од возрасната популација во Велика Британија се очекува да биде вакцинирана до крајот на неделава и дека земјата е на пат да ги исполни своите цели за повторно отворање на економијата на пролет .

Во тек е дискусијата за тоа дали да се користат пасоши за вакцини за да се дозволи патување, но какви било одлуки ќе бидат водени од податоците за состојбата со епидемијата, рече Квартенг.

ИЗВОРGuardian
претходниот член,Новите варијанти на коронавирус отпорни и на вакцина
Следната статијаНаучниците пронашле духовна молекула со која ќе лекуваат депресија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде