Иако се знае дека жените живеат подолго од мажите, се чини дека тие стареат побрзо.

Откријте зошто:

Жените страдаат повеќе од стрес

Жените се повеќе склони кон нервен слом, особено ако тоа е поврзано со работа – вели др. Џудит Моринг.

Исто така, хормоналната разлика објаснува сè. Хормоналните фрактури се поврзани со депресија.

Покрај тоа, сезонското афективно нарушување влијае на жените повеќе од мажите, а постојаниот стрес неизбежно предизвикува порано стареење.

  • Жените кои родиле побрзо стареат

Американско истражување на универзитетот Џорџ Мејсон докажа дека жените изгледаат 11 години постари поради бременост.

Оние кои родиле имаат пократки теломери од оние кои не родиле.

Колку се пократки теломерите, толку постара жена изгледа.

Покрај тоа, стресот во бременоста не е невообичаен, што исто така го забрзува процесот на стареење.

  • Машката кожа е подебела

Дерматолозите тврдат дека машката кожа е за 25 проценти погуста од женската.

Процентот може да варира од човек до човек, но генерално податоците остануваат.

Сепак, иако мажите имаат помалку брчки, оние што ги имаат се подлабоки од женските.

  • Различни нивоа на тестостерон

Високото ниво на тестостерон го забавува стареењето.

Иако естрогенот служи и како хормон против стареење, неговото производство опаѓа побрзо од производството на тестостерон.

  • Менопаузата е исто така погодена

Губењето на хормоните за време на менопаузата го забрзува процесот на стареење.

Кога жените поминуваат низ менопауза, нивните тела престануваат да произведуваат колаген повеќе како порано.

Ова предизвикува губење на еластичноста на кожата, пишува Bright Side.

ИЗВОРСтил - Курир
претходниот член,Причини зошто треба да чистите сами, дома или на работно место
Следната статијаЗошто на зло не треба да се врати со поголемо зло

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде