дома информација вест Наскоро панелите базирани на силикон ќе бидат главен извор на електрична енергија

Наскоро панелите базирани на силикон ќе бидат главен извор на електрична енергија

Сончевата енергија е подготвена за нејзината најголема трансформација во повеќе од половина век.

474
0

Група материјали наречени перовскити се користат за создавање на следната генерација на соларни панели, кои на крајот би можеле да бидат двојно поефикасни од сегашните модели и доволно флексибилни за да се обвиткаат низ цели згради.

Првата соларна ќелија способна да напојува електрична опрема од секојдневието е направена во 1950-тите во лабораториите Бел во Њуџерси. Тогаш панелите базирани на силикон беа многу скапи и претворија само 6% од сончевата светлина во електрична енергија.

Оттогаш, трошоците драматично се намалија и денешните силиконски соларни ќелии можат да претворат во електрична енергија до 22% од сончевата светлина.

Но, тие се скоро максимални во однос на ефикасноста. Сега, перовскитите нудат потенцијал за драматично зголемување на излезната моќност, и тие на крајот може да го заменат силициумот целосно.

Истражувачите на Оксфорд ПВ, компанија излезена од Универзитетот во Оксфорд, направија голем напредок во 2018 година. Со обложување на силициум со перовските тие постигнаа 28% ефикасност. Компанијата верува дека на крајот може да достигне 40% или повеќе.

Подобрената ефикасност на соларните ќелии ќе им овозможи на инсталациите да испумпуваат повеќе енергија со помалку панели, намалувајќи ги трошоците и количината на земјиште, работна сила и опрема потребни за нивно работење.

  • Ако сакаме да направиме целото ново производство на електрична енергија да е од соларни фотоволтаици, тогаш треба да продолжиме да ја намалуваме цената, рече Хенри Снајт, професор по физика на Универзитетот во Оксфорд и ко-основач на Оксфорд ПВ.

Извор: CNN

претходниот член,Еве каков третман ве очекува ако завршите во затвор во Северна Кореја, ако сте жена тогаш третманот е уште побрутален
Следната статијаОткриен фасцинантен геоглиф во Перу стар 2000 години

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде