дома информација вест Откриен фасцинантен геоглиф во Перу стар 2000 години

Откриен фасцинантен геоглиф во Перу стар 2000 години

Геоглиф со фигура на мачка откриен на планина во Перу

35
0

Огромна фигура на мачки врежана во суво ридче пред повеќе од 2.000 години е откриена во јужниот дел на Перу, според Министерството за култура на земјата.

Античкиот геоглиф, со димензии 37 метри (121 стапки) широк, претставува дел од Наска линии, колекција од стотици мистериозни уметнички дела врежани на платото 250 милји јужно од Лима.

Мачката се приклучува на низа други зооморфни цртежи пронајдени низ пејзажот на регионот во текот на минатиот век, вклучително и прикази на колибри, мајмун и пеликан.

Откритието е направено за време на работата за одржување во глетката на посетителите во веќе популарната туристичка дестинација.

Извор: CNN

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде