дома информација вест НАСА успешно прибави материјал за испитување на траги од хемијата што ги...

НАСА успешно прибави материјал за испитување на траги од хемијата што ги создала Сонцето и планетите пред повеќе од 4,5 милијарди години

Вселенското летало успешно се прикачи за површината на астероидот од каде би требало да земе 60 грама до 1 килограм материјал за понатамошно испитување

120
0

Американското вселенско летало Озирис-Рекс го заврши својот смел маневар „таг-и-го“, дизајниран да ја зграпчи површинската карпа од астероид.

Радио сигналите оддалечени 330 милиони км потврдуваат дека сондата стапила во контакт со објектот широк 500 метри познат како Бенну.

Но, мисијата предводена од Наса ќе мора да почека на дополнителни податоци од Озирис-Рекс пред да се знае со сигурност дека материјалот навистина е подигнат.

Целта беше да се набават најмалку 60g, можеби дури и килограм или повеќе.

Бидејќи Бенну е многу примитивен вселенски објект, научниците велат дека неговата површинска ронка и прашина може да содржат фасцинантни траги за хемијата што ги создаде Сонцето и планетите пред повеќе од 4,5 милијарди години.

Извор: CNN

претходниот член,Загаден воздух убил пола милион новороденчиња низ светот минатата година
Следната статијаПремиерката на Исланд „ја стресе“ земјотрес во програма во живо нејзината реакција е урнебесна (ВИДЕО)

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде