Baked pasta with broccoli, cauliflower, cheese and bechamel sauce in a frying pan on wooden background

Ова е јадење без месо што ќе ве освои веднаш, ако сте вегетаријанец, ќе ви даде доволно енергија за цел ден, меѓудругото зеленчукот е здрав и хранлив.

Количина на состојки

 • макарони 300 гр
 • брокула 250 гр
 • морков 250 гр
 • домат 3
 • тиквички 1
 • кромид 1 глава
 • путер 1 лажица масло
 • јајца 4
 • кисела павлка 200 мл
 • рендана тиква 100 гр
 • бибер и вегета по вкус

Како да се подготви

Гответе ги тестенините во согласност со упатствата на вреќата.

Излупете го и исечете го зеленчукот. Исецкајте брокула на цветови, моркови, тиквички и домати исечени на прстени.

Бланко брокулата околу три минути и процедете ја. Исецкајте го кромидот, изрендајте го во путер, а потоа додадете морков, додадете малку вода и оставете го да врие пет минути.

Комбинирајте ги зеленчукот и тестенините, истурете сè во подмачкана тава и прелијте ја со смесата што сте ја направиле од јајца, млеко, 50 гр сирење, малку сол и бибер.

Одозгора посипете со преостанатото сирење и печете во загреана рерна на 200 степени околу 30 минути.

Послужување

Макароните може да ги прелиете со доматен сос, по можност органиски и малку рендано бело сирење.

Пријатно!

ИЗВОРБлиц
претходниот член,Што жените сакаат да слушнат за време на сексот!
Следната статијаОбемна студија за долг ковид и симптоми и по 3 месеци од оздравувањето!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде