Во време на зголемено загадување на воздухот, пестициди, адитиви и зголемен стрес, детоксикацијата стана докажана форма на превенција во системот за здравје и убавина.

Постојат многу различни начини за детоксикација на телото, а најчесто се користат во форма на диетални и детоксикациски пијалоци за чистење на телото.

Друг природен метод е детоксикациската бања која помага да се исчисти телото, да се смири умот, да се опуштите и да бидете нежни со себе.

Најдобро е да ја користите бањата секоја вечер пред спиење за да се ослободите од токсините и да го отстраните стресот, а со тоа и полесно и подобро да заспиете, но доколку немате услови, правете го ова барем еднаш неделно.

Главните состојки на оваа купка се есенцијалното масло од лаванда како одлична ароматерапија за регулирање на нивото на кортизол, хормон на стрес.

Како да направите бања за детоксикација?

Температурата на водата треба да биде исклучително топла, но онолку колку што сака вашето тело.

Наполнете ја кадата со топла вода, а потоа додадете 2 чаши Epsom сол, 1/2 чаша сода бикарбона и 10 капки есенцијално масло од лаванда.

Останете во бањата 20 минути, затворете ги очите, опуштете се, а доколку имате проблеми со кожата, консултирајте се со вашиот дерматолог.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Како да го избегнете мамурлукот по „лудата ноќ“?
Следната статијаГолемо невреме се движи кон Македонија, можни се и поплави

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде