Постојат неколку трикови и совети кои можете да ги вклучите во вашата рутина за ноќно излегување за да ви помогнат да се чувствувате подобро наутро. И многу зависи од вашата исхрана.

Храната што ја јадете пред да ја испиете не само што може да ви помогне да останете хидрирани и сити во текот на целата ноќ со пиење алкохол, туку може да ви помогне да се чувствувате подобро следниот ден.

Тажната вистина е дека не постои вистински „лек“ за мамурлакот, но секако постојат начини да се намали неговото влијание и да се забрза закрепнувањето.

Ова се препораките за јадење пред ноќно излегување:

Пијте многу вода

Обидете се да пиете најмалку два литра вода во текот на денот. Пијте вода и пред излегување и додадете лимон во водата. Додека излегувате, обидете се да имате вода покрај кој било алкохолен пијалок, кој ќе го голтате со алкохол.

Овошен сок

Дополнително, би можеле да испиете чаша овошен сок за да го одржите нивото на витамин Ц (бидејќи витаминот Ц е една од хранливите состојки што алкохолот ги исцрпува).

Наполнете ги (здравите) масти

Храната со поголема содржина на маснотии подолго останува во стомакот, што значи дека колку е позаситен желудникот, толку побавно ќе се апсорбира алкохолот во крвта и помала е веројатноста да се чувствувате лошо наутро. Лососот, авокадото и оревите се одлични опции.

Одлучете се за азиска вечера

Суши, рамен, мисо супа, кимчи и пржење, кои се основа на многу азиски култури, се идеални за вашите цревни бактерии.

Ако јадете дома, обидете се да побарате рецепт за мисо кафеав ориз и лосос, пржени пилешки тестенини или вегетаријанска алтернатива, кари од тиквички со наут.

Додадете некои состојки погодни за црниот дроб

Куркумата, циметот, кељот, брокулата, цвеклото, авокадото и лимонот се фантастични намирници кои помагаат во одржување на црниот дроб, па не е лошо да се јаде многу во текот на денот пред да се упатите во ноќен клуб.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,Хрватска ги исполнува условите за влез во еврозоната, Бугарија не!
Следната статијаНаправете си сами детокс бања

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде