Имајте на ум дека не е важно што ставате на кожата, бидејќи преку неа се влегува во телото, па природните состојки се секогаш најдобрата опција.

Ова е природна козметика и мора да знаете дека не е водоотпорна, па затоа треба повторно да се нанесе после капење или зголемено потење. Рок на траење на овој домашен крем за сончање е околу шест месеци.

Состојки:

  • 1/2 чаша органско бадемово или маслиново масло
  • 1/4 чаша органско девствено кокосово масло – има природен заштитен фактор од 4
  • 1/4 чаша пчелин восок – дава густина и може да се изостави
  • 2 лажици цинк оксид во прав – има природен заштитен фактор 20, а ако ставите повеќе заштитен фактор ќе биде поголем
Подготовка

Сите состојки освен цинк оксидот и есенцијалното масло се ставаат во тегла од приближно 500 мл и се става во тенџере со вода полека да се загрее. Мешајте повремено.

Кога сите состојки ќе се растворат, тргнете го од шпоретот и полека додадете го цинк оксидот. Внимавајте да не ги вдишувате неговите честички. По ладењето, кремот за сончање е подготвен за употреба.

Патем, цинк оксидот е нетоксичен минерал кој не влегува во крвотокот, туку делува како огледало – ја одбива штетната сончева светлина и е главната состојка во минералните креми за сончање – има најширок опсег на UVA и UVB рефлексии одобрени од ФДА (Управа за храна и лекови).

Напомена: Половина од кокосовото масло можете да го замените со какао путер, што на кремот ќе добие одличен мирис.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Се воведува „итно копче“ за стари и изнемоштени лица во Скопје кои се оставени без нега
Следната статијаБидете особено внимателни со вклучување на климата во вашите автомобили

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде