Циркулаторниот систем кај човекот е исклучително комплексен. Мрежа од капилари, крвни садови и артерии служи за пренесување на крв полна со кислород и хранливи материи низ човечкото тело.

Без него, органите не би можеле да функционираат воопшто.

Дури и најмалото нарушување може да предизвика сериозно нарушување на здравствената состојба на поединецот, па дури и да го доведе во прашање неговиот живот.

Мозокот страда значително и крвниот притисок се зголемува. Овие процеси може да резултираат со мозочен удар, срцев удар и други сериозни болести.

Крвните садови стануваат особено чувствителни дури и по короната на вирусот, бидејќи истражувањата покажаа дека вирусот ги уништува крвните садови, ја оштетува работата на срцето, па дури и доведува до формирање на тромби.

Чили пиперки

Чили пиперката, иако е неопходна состојка во многу јадења и сосови поради исклучително зачинетиот вкус, спречува акумулација на холестерол благодарение на активната состојка – капсаицинот.

Го намалува нивото на лош холестерол, што го намалува ризикот од запушување на артериите. Придонесува за подобра циркулација на крвта и помал ризик од мозочен удар и срцев удар.

За да подготвите медицински пијалок, треба да додадете половина на една лажичка пипер на 250 милилитри топла вода. Пијте ја оваа мешавина двапати на ден, неколку недели.


Фенугрик

Фенугрик е добар за варење, маснотии во крвта, ја подобрува циркулацијата и го забрзува метаболизмот. Сапонините помагаат во намалување на нивото на ЛДЛ холестерол што ги заглавува артериите.

За медицински пијалок, ставете една лажичка тилчец во вода и оставете ја да се впие преку ноќ. Следното утро, јадете натопен тилчец со вода на празен стомак. Повторете ја постапката неколку месеци.

Ленено семе

Изобилството на алфа-линоленска киселина (АЛА) во семето од лен го намалува воспалението и крвниот притисок, што ги чисти артериите и го зголемува целокупното здравје на срцето.

Семето од лен содржи влакна кои се врзуваат за „лошиот“ холестерол и помагаат во чистењето на крвните садови.

За чистење на запушените артерии, консумирајте дневно две до четири лажици семе од лен. Можете да додадете лажица семе во супа, смути и сокови или да ги додадете во салати.

Портокал

Богатството на антиоксидантни фитохемикалии во крвта ги штити крвните садови од оксидативно оштетување што предизвикува наслаги и згрутчување на крвта во артериите.

Покрај тоа, ова овошје го стимулира производството на азотен оксид во крвта, што помага при отворање на артериите и го регулира крвниот притисок.

Препорачливо е да јадете едно до две свежи овошја на ден или да пиете чаша свежо исцеден сок.

ИЗВОРНовости
претходниот член,И по вакцинирањето луѓето мора да продолжат да носат маски
Следната статијаВо недела пристигнува вакцина „Спутник V“ од Русија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде