Во обид да го воспостават својот режим, многумина прибегнуваат кон медитација, длабоко дишење, па дури и апчиња за спиење.

  • Бадем

Бадемите се богати со разни витамини и микро -минерали – на пример, само 28 грама бадеми содржат околу 18% од дневната вредност на фосфор и 23% витамин Б2 потребни за возрасно тело.

Но, најважно за нас, овие ореви се одличен извор на мелатонин.

  • Чај од камилица

Чајот од камилица е еден од најпопуларните топли пијалаци познат по своите смирувачки својства.

Неговата употреба го стимулира имунолошкиот систем, ја намалува вознемиреноста и ја подобрува состојбата на кожата.

Исто така, содржи апигенин, антиоксиданс за кој е докажано дека успешно се бори со несоницата.

  • Киви

Кивито е хранливо и има многу малку калории.

Потрошувачката на киви има корисен ефект врз нивото на холестерол и функционирањето на дигестивниот систем. Меѓу другото, кивито е добро и за спиење.

  • Орев

Оревите содржат околу 19 витамини и минерали. Меѓу другото, тие се богати со мелатонин.

Според тоа, консумирањето мали количини ореви може да ви помогне да го прилагодите спиењето.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,Пет работи кои ја разликуваат зрелата жена од недорасната
Следната статијаЕпидемија на гојазност: Дебелината не ја предизвикува квантитетот, туку квалитетот на храна

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде